Türkçe - ქართული
Ana Sayfa - İletişim
 
 

  Gürcüler Kimdir?

  Gürcüce Öğrenelim

  Türkiye'de Anadil Öğrenimi

  Türkiye'de Gürcü Sanatı

  Kitaplık

  Gürcistan

  Gürcistan’ın Sorunlu Bölgeleri

  Tarih

  Görüş - Düşünce - Makale

  Kültür

  Apkhazeti Tarihi

 
   4.Gürcü Şenliği Gemlik Haydariye’de yapıldı

Türkiye Gürcüleri tarafından organize edilen ve artık geleneksel hale gelen Gürcü Şenliği 5 Haziran Pazar günü Bursa’nın Gemlik İlçesine bağlı Haydariye Köyünde gerçekleştirildi. Daha önce Sakarya’da gerçekleşen üç Gürcü Şenliğinde olduğu gibi Gemlik Haydariye Köyündeki şenliğe de farklı il ve ilçelerden katılımcılar ilgi göstermiş olup 3 binin üzerinde kişinin katılımı ile güzel bir atmosferde gerçekleşti.

Gemlik başta olmak üzere Bursa, Kocaeli, Sakarya, Düzce, İstanbul, Balıkesir, Ankara, Artvin illerinden gelen Gürcüler ve Gürcü dostları o gün Gürcü kültürünü ve bir arada olmanın mutluluğunu yaşayarak anavatanları Gürcistan’ın bağımsızlığını geri kazanmasının 25. Yılını kutladılar.

Şenliğe AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Gürcistan’ın Ankara Büyükelçisi İrakli Koplatadze ve eşi, Gürcistan Diaspora Bakanlığı Daire Başkanı Temur Tartaraşvili de katıldı. Sayın Milletvekili ve Belediye Başkanı iki ülke arasındaki komşuluk ve iyi ilişkilerin ulaştığı düzeye vurgu yaparak 26 Mayıs bağımsızlık günü anısına yapılan bu şenliği ve Gürcistan’ın bağımsızlık gününü kutladılar, Türkiye Gürcülerinin Türkiye’ye katkılarını dile getirerek Gürcistanlı yetkililerin de kendileri gibi buralı kardeşleri ile gurur duymakta haklı olduklarını ifade ettiler.

Gürcistan’ın Ankara Büyükelçisi İrakli Koplatadze ve Diaspora Bakanını temsilen Sn. Temur Tartaraşvili de Türkiye’deki Gürcü ve Türk kardeşlerinin ülkelerine gösterdiği ilgi ve karşılıklı dostluğun sonucu bu güzel atmosferin yaşandığını her iki ülkenin de halkının da her zaman birlikte, bir arada olup birbirine her platformda destek verdiğini söylediler. Büyükelçi Koplatadze zaten üst düzeyde olan bu ilişkilerin dünyada barış ve huzur içerisinde yaşamak isteyen herkese örnek olması gerektiğine vurgu yaptı.

Şenliğe katılan İstanbul Gürcü Sanat Evi Korosu, Massa Halk Dansları Topluluğu, İnegöl Kafkas Folklor Derneği Halk Dansları Topluluğu, Düzce Gürcü Kültür Derneği Korosu ve Orhangazi Kafkas Kültür Derneği Halk Dansları Topluluğu sergiledikleri Gürcü halk dansları ve Gürcü müzikleri ile katılımcılara keyifli anlar yaşattılar. Gürcistan’dan katılan şair Natia Jimşeleişvili’de katılımcıları selamladı.

Çalışmalarını yıllardır titizlikle sürdüren tecrübeli gruplar beklenen performansı gösterdiler. Yaklaşık iki ay önce çalışmalarına başlayan Düzce Gürcü Kültür Derneği korosunun ise bu kısa zamanda sahneye çıkarak panduri ve salamuriler eşliğinde şarkı icra etmeleri hem onların arzusunun hem de eğitmenleri İberya Özkan Melaşvili’nin çabasının göstergesi olup günün sürprizi olarak kayıtlara geçti.

Sahnedeki programın dışında alanda başka dans ve müzik gösterileri de güne büyük renk kattı. Taleplere hayır demeyen usta garmoncular Nurullah Yıldırım Kamadadze, Eşref Şentürk Kirkitadze, Burak Alkan Tsodnadze, Kadir Kandemir Darçidze,  Metin Dursun Şanidze başta olmak üzere garmoncu ve dolicilerin resitalleri karşısında sessiz kalamayan her yaştan birçok kişi yerel Gürcü danslarını sergilemekten kendilerini alamadı ve büyük beğeni topladı.

Farklı illerden on altı kişiden oluşan Gürcü Şenliğini organizasyon komitesi adına açıklama yapan Haydariye Köyü Gürcü Kültür Derneği Başkanı Ayhan Aslan Akhvlediani, şenliğe ilgi gösterip uzaktan ve yakından gelen herkese, sahne alanlara, Gürcü dernekleri yöneticilerine, Milletvekili İsmail Aydın’a, Gürcistan Ankara Büyükelçisi İrakli Koplatadze’ye, Diaspora Bakanlığı temsilcisi Daire Başkanı Temur Tartaraşvili’ye, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’a, Gürcistan genç elçisi Sopio Tskrialaşvili ve Gürcü öğrencilere teşekkür etti.
 

Copyright © 2013 Gurcu.org Ana Sayfa