Türkçe - ქართული
Ana Sayfa - İletişim
 
 

  Gürcüler Kimdir?

  Gürcüce Öğrenelim

  Türkiye'de Anadil Öğrenimi

  Türkiye'de Gürcü Sanatı

  Kitaplık

  Gürcistan

  Gürcistan’ın Sorunlu Bölgeleri

  Tarih

  Görüş - Düşünce - Makale

  Kültür

  Apkhazeti Tarihi

 
   Açara Abkhazları

Açara Abkhazları kitabını okuyuculara sunuyoruz.

"Rusya İmparatorluğunun hedefi her yerde olduğu gibi Abkhazeti'deki (Abhazya) değerli topraklarda yaşayan halkı göndermek ve yerlilerden arındırılmış arazileri kendi topraklarına katmaktı. Kafkasya savaşının galibi olan II. Aleksandre 1864 yılında Kafkasya’nın Karadeniz kıyısını yerel halktan temizlemeye başladı. Aynı yıl 2 Nisan tarihinde halka bir ay süre verilerek Osmanlı İmparatorluğu topraklarına göç etmeleri istendi.

Perişan haldeki halk başlangıçta Osmanlı topraklarının uzak bölgelerine gitmekten imtina ediyor, daha yakın bölgelere yerleşiyordu. Bu şekilde, 1864 yılından itibaren yaklaşık 3000 aileden oluşan bir Abkhaz (Abhaz) grubu o zaman Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde olan Açara’ya gelerek yerleşti. Onlar Rusya tarafından zorla buradan da  başka yerlere (bazıları Osmanlı topraklarına) göç ettirildiler, verimsiz ve sıtmanın olduğu topraklara yerleştirildiler ve büyük bölümü hastalık sonucu öldü.

Bu kitapta birçok değerli Abkhaz sülalesi yer alamamıştır. Kitabın Abkhazca ve Rusça’ya da çevrilmesine niyet edilmişti ancak teknik nedenlerden ve zaman darlığı sebebi ile bu gerçekleştirilemedi. Okuyuculardan özür dileyerek bir yandan da, hazırlayacağımız yeni kitapta faydalanmak üzere Türkiye'de, Gürcistan'da, Rusya'da veya başka ülkelerde yaşayanların evlerinde muhafaza ettikleri belgeleri ve eski fotoğrafları bize sunmalarını talep ediyoruz."

Metin Yazarı ve Editör: Ramaz Surmanidze

Fotoğraf Koleksiyonu: Tengiz Tavdgiridze

Açara Abhazları kitabı 2010 yılında Gürcistan’ın Batum kentinde Gürcüce olarak yayımlanmıştır.

Gürcüceden Türkçeye Çeviren: Erdoğan Şenol (Davitadze)

Editör: Fevzi Çelebi (Çelebadze)

Kitabın Türkçe çevirisi aşağıda pdf formatında yer almaktadır.

  Açara Abkhazları.pdf
 

Copyright © 2013 Gurcu.org Ana Sayfa