Türkçe - ქართული
Ana Sayfa - İletişim
 
 

  Gürcüler Kimdir?

  Gürcüce Öğrenelim

  Türkiye'de Anadil Öğrenimi

  Türkiye'de Gürcü Sanatı

  Kitaplık

  Gürcistan

  Gürcistan’ın Sorunlu Bölgeleri

  Tarih

  Görüş - Düşünce - Makale

  Kültür

  Apkhazeti Tarihi

 
   Abkhazeti’de Bazı Köylerin İsimleri Değiştirildi

Defakto Abkhazeti Cumhuriyeti Parlamentosu Gali İlçesindeki köylerin isimlerini değiştirdi. Abaza Halk Meclisi üyeleri Gali İlçesinin idari-bölgesel birimleri ve isimleri hakkındaki kararı 11 Aralıkda onayladı. Apsnıpres ajansının verdiği bilgiye göre isim değişikliği çalışmasını Gali İlçesi yöneticileri başlattı.

İşgal altındaki Abkhazeti’nin Defacto Parlamentosu, Kartvellerin (Megrel-Laz) yaşadığı Gali ilçesi köylerinin isimlerinin değiştirilmesine tarihi belgeleri dayanak gösterdi. Gali ilçesinde bulunan 18 köyden çoğunun adı Abaza Halk Meclisinin kararı ile değiştirildi. Örneğin Pirveli Otobaia köyüne Khaşta, Meore Otobaia köyüne Bgoura, Piçori köyüne Bçara, Çuburkhinci köyüne Khytskha ve Nabakevi köyüne Batayguara ismi verildi. Gagida, Repi, Sida ve Tagiloni köyleri ise isimlerini korudu.

Meşru Abkhazeti hükümeti Samegrelo-Zemo Svaneti temsilciliği tarafından yapılan açıklamada bu yeni isimlere benzer köylere tarihsel belgelerde rastlanmadığı belirtildi.

Meşru hükümetin temsilcisi Cemal Gogokhia yaptığı açıklamada “Gali ilçesinin tüm köylerinin isimleri çok eski olup üç yüz yıl önce verilmiş bu isimleri değiştirerek neden yeni isimler verdikleri benim için anlaşılmazdır. Bu yeni isimlerin nereden geldiği benim için anlaşılır değildir. Bu isimler tarihsel olarak kesinleşmiş değildir” dedi.

 

Haber: Tamar Zantaraia

http://livepress.ge/ka/site/conflict/7689/

12.12.2013

 

Not: Abazalar Abkhazeti’de şimdiye kadar çok sayıda Kartvel (Megrelce ve Svanca) yer adını Abazaca’ya dönüştürdüler, bunlardan biri de başkent Sokhumi olup şehre “Akua” diye hitap ediyorlar.
 

Copyright © 2013 Gurcu.org Ana Sayfa