Türkçe - ქართული
Ana Sayfa - İletişim
 
 

  Gürcüler Kimdir?

  Gürcüce Öğrenelim

  Türkiye'de Anadil Öğrenimi

  Türkiye'de Gürcü Sanatı

  Kitaplık

  Gürcistan

  Gürcistan’ın Sorunlu Bölgeleri

  Tarih

  Görüş - Düşünce - Makale

  Kültür

  Apkhazeti Tarihi

 
   Ermenilerden Artvin ve Çoruh Havzası İle İlgili Yalanlar!

2012 yılında yayımlanmış olan bu kitapta, “tarihsel açıdan” Gürcistan sınırları içindeki Artvin ve dolayısıyla Çoruh Vadisi toprakları, sözde “Batı Ermenistan” olarak ilan edilmiştir. Rusça olarak yayımlanan kitapla ilgili açıklama Rusça olarak aşağıda verilmektedir:

Gürcistan tarihine ve Gürcü tarihsel yerleşim alanlarına saldırılar hala devam ediyor. Bu bizim her yönden zayıflığımızın da bir göstergesidir. Gürcistan’ın tarihi çalınıyor. Görüldüğü üzere, nerede birkaç tane Ermeni yaşamışsa, tüm o topraklar Ermenistan imiş (!) İyi niyetli komşular bunu yapmamalıdır. Artvin şehrinde Ermeniler gerçekten yaşıyordu, fakat, tüm Çoruh Havzasının (Tao, Klarceti, Şavşat) Batı Ermenistan olarak ilan edilmesine ne demeli?! Artvin merkezdeki Ermenilere gelince, Karl Koch onların köken olarak Gürcü olduklarını, Ermeni Grigoryan inancına girip Ermenileşen Gürcüler olduklarını yazıyor. Artvin merkezde yaşayan Ermenilerin, antropolojik açıdan da Ermenilere hiç benzemediklerini söylemiştir. Koch, Grigoryanlaşmış Bagration’lardan da söz ediyor. Biz Gürcüler bugün enerjimizi ne için harcıyoruz? Birbirimizle karşı karşıya gelerek! Bu sırada ise birileri Gürcistan’ın topraklarının, Gürcü kültürünün Gürcü olmadığını “Temellendiriyorlar (!)” Bu propagandalara karşı geçici olarak bari birleşelim.

Prof. Dr. Roland Topçişvili
Tiflis İvane Cavakhişvili Devlet Üniversitesi

05/02/2018

 

Kitabın Açıklaması:

В монографии раскрывается история и культура коренных жителей западноармянского города Артвина с древнейших времен до его передачи Турции в соответствии с Московским договором от 16 марта 1921 года. Показывается их трагическая судьба и обустройство на новой родине - в России. Работа может быть полезна историкам, краеведам, студентам, широкому кругу читателей, интересующихся историей армянского народа, России и Кавказа.
 

Copyright © 2013 Gurcu.org Ana Sayfa