Türkçe - ქართული
Ana Sayfa - İletişim
 
 

  Gürcüler Kimdir?

  Gürcüce Öğrenelim

  Türkiye'de Anadil Öğrenimi

  Türkiye'de Gürcü Sanatı

  Kitaplık

  Gürcistan

  Gürcistan’ın Sorunlu Bölgeleri

  Tarih

  Görüş - Düşünce - Makale

  Kültür

  Apkhazeti Tarihi

 
   Türkiye’de İlk Gürcüce Seçmeli Ders Sınıfı Açılıyor

Türkiye Ortaokullarında yerel dil ve lehçelerde seçmeli ders imkânının tanınmasının üçüncü yılında ilk Gürcüce sınıf açılıyor. Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir okulda ilk Gürcüce seçmeli ders bu hafta içerisinde Sakarya’nın Geyve İlçesine bağlı Nuruosmaniye Köyü Ortaokulunda başlayacak ve 30 Ekim Perşembe günü ilk ders zili çalacak.

Marmara Gürcüleri Platformu Üyesi Mustafa Kolat (Kolotaşvili) Nuruosmaniye Köyünde velilerle yaptıkları görüşmeler sonucunda yirmi velinin seçmeli ders olarak Gürcüce tercih ettiğini ve bu isteğin yerine getirilmesi için okul idaresi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptıkları görüşmelerin olumlu sonuçlandığını belirtti.

Gürcüce öğretim programının Milli Eğitim Bakanlığınca henüz onaylanmış olmasına rağmen bu kısa süre içerisinde ilk seçmeli dersin başlayacak olması sevinç meydana getirdi. Nuruosmaniye Köyünde iki adet sınıf açılacak olup haftada ikişer saat Gürcüce dersi yapılacak ve dersler Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Mustafa Kolat (Kolotaşvili) tarafından yürütülecek.

Bunun bir başlangıç olmasını, önümüzdeki yıl gerek Marmara Bölgesi ve Karadeniz Bölgesinde, gerekse otokton Gürcülerin yaşadığı Artvin ve çevresinde çok sayıda sınıf açılmasını arzu ettiklerini ifade eden Kolat bu konuda müfredata uygun kitap hazırlanması ve öğretmen temini hususunda Milli Eğitim Bakanlığı ve Müdürlüklerine düşen görevler olduğunu, bu ilk sınıfların açılması için yerel imkânların kullanıldığını söyledi.

28.10.2014
 

Copyright © 2013 Gurcu.org Ana Sayfa