Türkçe - ქართული
Ana Sayfa - İletişim
 
 

  Gürcüler Kimdir?

  Gürcüce Öğrenelim

  Türkiye'de Anadil Öğrenimi

  Türkiye'de Gürcü Sanatı

  Kitaplık

  Gürcistan

  Gürcistan’ın Sorunlu Bölgeleri

  Tarih

  Görüş - Düşünce - Makale

  Kültür

  Apkhazeti Tarihi

 
   Taliban’ın dahi girmeyi göze alamadığı Afganistan’daki Gürcü yerleşimleri


Afganistan’da Herat tarafında Gürcü yerleşimleri olduğuna dair bilgiler var. Bu konuda, onaylanması gereken ve ünlü politika yazarı Oleg Panfilov’un sitesinde (olegpanfilov2.livejournal.com 13:47 12.02.2014) yayınlanmış olan yine farklı bilgileri sunuyoruz:

“…31. Tabur Afganistan’dan ilginç bir bilgi getirdi – orada, ülkenin güneyinde Helmend Vilayetinde mevcut bir köyde yaşayanlar kendilerine Gürcü diyorlar. Bu köy dağlık kesimde bulunuyor ve diğer köylerden yeterince ayrılıyor. Bu köy oldukça büyük olup halkı kendilerinin Afganistan’ı işgal eden Gürcü Kralı Giorgi’nin soyundan geldiklerini kabul ediyor. O zamanlar Giorgi’yi zehirlemişler ve onun savaşçılarının büyük kısmı burada kalmış. Söylediklerine göre Afganistan genelinde böyle birkaç köy var. Amerikalılar ve Afganlar bizimkilere bu “Gürcüleri” anlatırken onların en gaddar ve korkutucu insanlar olduğunu da ekliyorlar - ve onlardan hala korkuyorlar. Onların köyüne yardım toplamak amacı ile girmeyi Taliban’ın kendisinin de göze alamadığını anlatıyorlar. Amerikalılar da onların tarafsızlığını ihlal etmemeye gayret ediyorlar. Afgan Peştunlarda bir söz varmış: Eğer köprüde bir Gürcü ile doğrudan karşı karıya gelirsen köprüden aşağı atlamayı tercih edersin… Bu Gürcüler Peştun dilinde konuşuyorlar ve görünüş olarak diğer Peştunlardan bir farkları yok. Onların neredeyse Gürcülerle hiçbir ortak yönü yok diyebiliriz. Fakat onlar Gürcü olduklarına ve Gürcülerin Afganistan seferi sonrasında kaldıklarına yemin ediyorlar… İşte, böyle bu tarih. Mesele şu ki Gürcü askerler Gürcistan’dan Afganistan'a kendi Gürcü eşlerini  götüremezlerdi ya?! Ve orada kalanlar Peştun kadınlarla evleniyorlardı. Daha sonra onların çocukları da aynı şekilde ve zaman içerisinde Gürcü genetiği kayboluyordu. Sadece Kral Giorgi’nin seçkin adamlarından gelen tarihsel Gürcü karakteri ve savaşçı ruhu kaldı.”

Bakın “Wikipedia” XI. Giorgi hakkında bize ne rapor veriyor:

“XI. Giorgi 1688 yılında İran’a karşı ayaklandı. Yerel Gürcü feodaller XI. Giorgi’ye ihanet ettiği ve Giorgi Osmanlıların söz verdiği yardımı da alamadığı için ayaklanma yenilgi ile sonuçlandı. İran Şahı XI. Giorgi’yi tahttan indirdi ve yerine I. Erekle’yi geçirdi (1688). XI. Giorgi İmereti’ye (Batı Gürcistan) sığındı ve tahtı geri almak için çalışıyordu. Bununla birlikte İran’da iç siyasi durum ağırlaştı. İran İmparatorluğunun uzak vilayetlerinde siyasi özgürlüğe yönelik istekler arttı. Özellikle Afganistan’da gergin bir durum oluştu. İran Şahı Hüseyin onun askeri bilgisini ve Gürcü askerini Afganlara karşı kullanabilmek için XI. Giorgi ile barışmaya karar verdi. XI. Giorgi de kendi açısından ülkesinin bağımsızlık mücadelesini sürdürebilmek için tahta yeniden sahip olmak istiyordu. O, bu nedenle teklifi kabul etti ve 1696 yılında İsfahan’a hareket etti. İran Şahı XI. Giorgi’yi Kartli Kralı olarak tekrar onayladı ve Afganistan’ı itaat altına alması için görevlendirdi. XI. Giorgi ayaklananları kısa sürede itaat altına aldı fakat Afganlar onu bir ihanetle öldürdü”.


Kaynak: http://droni.ge/?m=3&AID=13865
 

Copyright © 2013 Gurcu.org Ana Sayfa